21 Nisan 2009 Salı

Nazlı Kızımız 2 Yaşındaaaa....

Dscn9725
Bu haftasonu naz irem'in 2.doğumgününü kutladık.
2 yıl ne çabuk geçmiş.Doğum anı ve sonrasında yaşadıklarım sanki dün gibiydi.
Tabi bu gibi durumlarda 2 yıl boyunca yaşanan uykusuz geceler,yaşanılan sıkıntılar pek hatırlanmıyor.Çoçuk sözkonusu olunca bir anne için hep güzel şeyler kalıyor hafızalarda.Gece uykunun en güzel yerinde kalkıp onu kucağımıza alıp tüm evi gezdirdiğimiz, gecenin bir yarısı tatlı uykumuzu birakıp hanfendiyle oyun oynadığımız anlar unutuluyor.Anne olmak hayatı 2 kişi yaşamayı gerektiriyor. Anne olmak gerçekten büyük fedakarlık istiyor. Ama birkere sarılınca ,öpünce anlıyorsunki herşeye değiyor.Onlar hayatımıza neşe ,mutluluk katıyor.


Dscn9737 Dscn9712
Teyzelerininde yardımıyla güzel bir menü hazırladık.
Dscn9743 Dscn9750
Naz Hanım hediyeleri kabul ediyor::))
Dscn9756
Dscn9771 Dscn9772 Dscn9774 Dscn9775 Dscn9776 Dscn9782
Naz mum üfleme olayını sanırım yanlış anladı::))Pasta nerdeyse bitene kadar mum yaktırıp üfledi.
Benim kızım her konuyu biraz abartır::)))

Dscn9783 Dscn9784 Dscn9764

6 Nisan 2009 Pazartesi

Evimizin Neşesi 23 Aylık

Güzel Kızım,Bitanem 1 ay sonra tam 2 yaşında olacaksın.O kadar tatlı ,okadar heyecanlı ,minicik bir çocuksun.herşeyin kendine has.Davranışların mimiklerin,şımarman. Bazen bizim gibisin, bazende bambaşka .Bazende son derece komiksin.
Kıpır kıpır,bıcır bıcır birşeysin.yerinde durmak bilmiyorsun.
Kitap okumayı çok seviyosun bu aralar .Kesinlikle anlamadığımız birsürü kelimeyi ardarda söylüyosun.Belki annenden belkide babandan gördüğün ya da kendi ürettiğin mimiklerinle kitap okuyuşun var ki .Gülmekten ölüyoruz.okurken arada şaşırıyosun sanki ilginç bişe okumuş gibi.Ve aaa yapıp elinle ağzını kapatıyosun::)) Kitabının sayfalarını hızlı hızlı çevirip okuduktan sonrada bitttiii diyorsun.
Sana kitap okumamdan da çok hoşlanıyorsun. kitabı bana verip "anne oguu" diyosun.
Okuduğum şeyleri anlıyormuş gibi kafanı sallıyorsun ve şaşırıyosun.
Yerde bi çöp görünce anne eee diyosun ve koşarak çöpe atıyosun.Her oyuncağını kendi kutusuna koyacak kadar titizsin .Ama kitaplarınında rafta düzgün durmasından hoşlanmıyosun.Rafa uzandığın an ilk yaptığın hızlı birşekilde tüm kitapları aşağı indirmek.
Bazen titiz ama genel olarak dağınıksın.Anlayacağın seni hala çözemedim kızım. Ama tek bildiğim sürekli senin arkanı topladığım ::)) İnş böyle gitmiyecek dimi güzel kızım.
Tanıdığın.bildiğin insanların yanında son derece aktifsin.Özellikle teyzelerinin ,dedenin ve babannenin yanında şımarmayı ,ön planda olmayı,müzik eşliğinde dans etmeyi çok seviyorsun.
Arkadaşlarının yanında sessiz ama daha hırçınsın.Yanlız bıraktığım an mutlaka birine zarar veriyorsun.Genellikle kendinden büyük çoçuklarla oynamayı seviyorsun.Özellikle ve nedense!!!! erkek çoçukları daha çok seviyorsun. Şimdilik paylaşmayı pek sevmiyorsun.Ama zamanla geçeceğini umudediyorum.Arkadaşlarına ait oyuncaklara hemen el koyuyorsun.Onların yanında son derece güçlü gözüküyorsun.Vuruyosun ,itiyosun,zorbalıkla oyuncaklarına el koyuyosun ve hep ağlatan taraf oluyosun.Bazen utansamda laf aramızda ağlayan ve itilen taraf olmandansa ağlatan taraf olman hoşuma gidiyor.Hep böyle güçlü ol tamammı güzel kızım:::)))
Genelde annecisin. Yanında annen varsa kimseye gerek duymuyorsun.
Ama sinirliysen benide gözün görmüyor.Senin o dayaklarından,ısırmalarından bende nasibimi alıyorum.
İstemediğin bişeyide yapınca "üff anne üff" ve ya "ya anne ya" diyorsun.
Mutfakta ben iş yaparken sandalyeyi yanıma koyup üstüne çıkmaya bayılıyorsun.Ve bana yardım ediyorsun.

Bulaşık makinasını boşaltırken hemen yanıma geliyorsun.Makinanın kapağına çıkıp bana temiz bulaşıkları veriyosun.Ve " aaa anne aaa" (al anne al) diyorsun. Sofra hazırlarkende masaya götürülmesi için hazırladığım tabağı,kaşığı..vs alıp hemen masaya götürüyorsun.Ve özenle masaya yerleştiriyorsun.
Bizim yaptığımız şeyleri kesinlikle unutmuyorsun.ve birkaç gün içinde aynı haraketi hemen tekrarlıyosun.Tornavidayı her gördüğünde beşiğinin kenarındaki vidayı sıkmaya çalışıyorsun veya oyuncak bebeğinin pil kapağını çıkarmaya çalışıyosun.
Yaptığın puzzle'ları, oynadığın oyunları ,gördüğün eşyaları ve ya bizde gördüğün bir haraketi kesinlikle unutmuyorsun.
Tırnaklarını kesiyimmi diye sana sorduğumda da koşa koşa çekmecedeki tırnak makasını getiriyosun.
Yeni bir kıyafet giydiğinde hemen aynaya koşuyorsun Ve kendine bakıp " aaayyy " diyorsun.Herşeyin yenisine bayılıyosun.
Hemen hemen her söylenileni anlıyorsun.İşine gelmeyenler hariç tabi::)
Kitaplarında sorduğumuz her resmi hemen gösterebiliyosun.Kapalı kapıları çok rahat açabiliyosun."otur,kalk,gel ,git,yat,Allah,annem,babam,Allalım(Allahım),yok ..." gibi daha birçok kelimeyi söyleyebiliyorsun.

Kısaca çok mutlu bir çoçuksun. Gezmeyi, eğlenmeyi,şarkı dinlemeyi ve söylemeyi,dans etmeyi ,konuşmayı,kediyi,köpeği,parkı ve çayı çok seviyorsun.
Benim güzel kızım hergeçen gün güzel güzel büyüyorsun ve çok daha tatlı oluyorsun.Bizi sürekli şaşırtıyorsun.