14 Ekim 2008 Salı

Çalışmak ve Anne Olmak...

Bundan birkaç sene önce bana hayatımda herşeyi birini düşünerek planlayacağımı, onu hesap etmeden adım atamayacağımı, birinin gözünün içine bakıp, 'işte hayatın anlamı' diyeceğimi söyleseler, gülüp geçerdim. Ama şimdilerde, benim için öyle değerli bir varlık var ki, . Canım, bi'tanecik kızım(Aşkım sakın kızma, eminim sen de öyle hissediyorsundur.:)) . Anne olmayı, annemi yeni yeni anladığım bugünlerde, benim için hayatın en önemli parçası ,kızım.

Şimdilerde ise başka bir uğraşı daha buldu beni, aylardır türlü bahanelerle ertelediğim işe dönüş vakti geldi. 17 aydır, aman kızım anne sütü alsın, aman biraz daha büyüsün, aman şu sıcaklar bi geçsin ,olmazsa ramazanda bi bitsin diye diye sonunda bu vakit oldu. Naz irem hanım artık büyüdü ve benim bahanem kalmadı. İlk gün kalbim sıkışarak babaannesine verdim kızımı. Büyük bir suçluluk, aynı zamanda da bensiz ne yapacak korkusuyla .Şimdiye kadar tüm vaktimi ona adamıştım. Aslında ben de çalışmayı özlemiştim. Bir işe yaradığımı hissetmek, başka başka insanlar görmek bana da iyi gelecekti. Bunları düşünmemle, kendimi daha da suçlu hissetmem bir oldu. Ne yapıyordum ben? Kızım orada bensizken, ben onsuz olacağım zamanları özlediğimi düşünüyordum. Ne kötü bir anneydim ben. Hemen kendimi toparlamam lazımdı.

Hayır, aslında o kadar kötü bir anne değildim. Herkesin biraz kendine vakit ayırmaya ihtiyacı vardı, ve ben de bunu yapıyordum. Ama hala iş yerinde, işlere dalıp kızımı aklımdan çıkardığım bir an bile olsa yine aynı hislere kapılıyorum. Onu çok özlüyorum, ama benim onsuz da bir hayatım olması gerektiğine inanıyorum. Kızım için herşeyi yaparım ama anne oldum diye hayatımın bundan sonrasında sadece Naz İrem olacak diye birşey yok. (Tabi bunları yazarken de, içimi suçluluk duyguları kaplamıyor değil hani.)

Artık hem ev, hem kızım, hem de işimle ilgili sorumluluklarım var. Ancak daha mutluyum. Hem anneyim, hem çalışıyorum, hepsini birden yetmek zor olsa da, zevkli. Çünkü kızımın geleceği, benim mutluluğum için bu gerekli. Eminim Naz İrem'de ilerde bana hak verecek, ve bu durum onu üzmeyecek. Her çocuk başarılı, güçlü ve sevgi dolu bir annesi olsun ister. Ben de öyle olacağım, ve ona da bunları öğreteceğim.Seni seviyorum dünya tatlısı bebeğim:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder