27 Aralık 2010 Pazartesi

Mandala


Basit mandalalar boyuyoruz arada naz irem'le ..Onun şekilleri birbirinden rahatça ayırt etmesi çok hoşuma gidiyor. Bir süre sonra mandala 'laları zorlaştırmalıyım.


Mandala nedir?

Mandala hemen hemen daire veya merkez anlamına gelir. Belirgin bir şekilde duran merkez noktası etrafına şekiller ve desenler yerleştirilmiştir. Mandala, boyama yoluyla insanı sakinliğe ulaştırır, rahatlatan bir etki yapar. Günümüzde çocuklardan birçok şey bekleyerek onları çeşitli stres faktörleriyle karşı karşıya getiriyoruz. Hafif bir klasik müzik eşliğinde boyanan “Mandala” sonunda çocukların stresleriyle kolaylıkla mücadele edebildikleri, sakinlik ve soğukkanlılık kazandıkları görülmüştür. Mandala çalışmasından sonra çocukların, grup çalışmalarında, gruba uyum sağlamalarında ve dinleme becerilerinde olumlu etkiler görülür. Ayrıca Mandala çocukların kendi yaratıcılıklarını keşfetmelerine yardımcı olurken, dikkat sürelerinin de uzamasını sağlar.

Çocuğa etkisi nedir?

Günümüzde çocuklardan bir çok şey yapmasını isteyerek onları çeşitli stres faktörüyle karşı karşıya getiriyoruz. İşte bu noktada çocuklara “Ben senin için şu an buradayım ve seninle güzel bir şeyler yapmak istiyorum” demekten daha güzel bir şey düşünülemez. Mandala boyamak yoluyla sakinliğe ulaştırır, rahatlatan bir etki yapar. Bu çalışmadan sonra grup çalışmasında, uyum sağlamada olumlu etkiler görülür. Çocukların stresi azalır, çocuklar daha uyumlu hale gelirler. Mandala çalışması dıştan içe veya içten dışa boyanır. Önemli olan sırayı bozmamaktır.
(Alıntıdır.)

4 yorum:

 1. AFERİN NAZ İREM E. BİZİM İÇİN ERKEN SANIRIM. ÇÜNKÜ HALA KARALAMA AŞAMASINDAYIZ

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel boyamış Naz İrem. tebrik ederim. dikkat ve motivasyon süper anlaşılan.
  mandala dosyalarınızı bize de gönderin, soft olarak varsa bilgisarınızda. Biz de biriktirelim şimdiden.

  YanıtlaSil
 3. nazirem maşallah bu gidişle yakında çeyiz bile yapar kaneviçe felan:)
  teyzesi iyi yapardı öyle şeyleri bizamanlar :)

  YanıtlaSil
 4. çok tatlı çok şeker maşallah

  YanıtlaSil