27 Aralık 2010 Pazartesi

Yumurta Kutusundan Kapı Süsü


Basit bir yumurta kutusu işte . Ama ortaya çıkan şeyi biz çok sevdik.
Aldık kutuyu elimize ,başladık kesmeye..


İrem hanım baktı bu kutuyu kesmek gerçekten zor. Görevi anneye teslim etti. Ve annesinin isteği üzerine düz beyaz bir kağıdı kıpkırmızı boyadı..
Bu arada yumurta kutusu da yaprak şeklinde kesilerek , hazırlandı.


İrem'in boyadığı kırmızı kağıdı rulo şeklinde sarıp , küçük küçük kestik. Ve bu parçaları irem , içine yapıştırıcı sürdüğü yaprakların orta yerine koydu.


Bu şekilde bile çok hoşumuza giden çakma güllerimizi , selpak kağıdı rulosundan kestiğimiz kartona yapıştırdık . İçinede bir tane prenses resmi koyduk. Ve irem hanımın odasının kapısına biz bunu çok yakıştırdık..

Mandala


Basit mandalalar boyuyoruz arada naz irem'le ..Onun şekilleri birbirinden rahatça ayırt etmesi çok hoşuma gidiyor. Bir süre sonra mandala 'laları zorlaştırmalıyım.


Mandala nedir?

Mandala hemen hemen daire veya merkez anlamına gelir. Belirgin bir şekilde duran merkez noktası etrafına şekiller ve desenler yerleştirilmiştir. Mandala, boyama yoluyla insanı sakinliğe ulaştırır, rahatlatan bir etki yapar. Günümüzde çocuklardan birçok şey bekleyerek onları çeşitli stres faktörleriyle karşı karşıya getiriyoruz. Hafif bir klasik müzik eşliğinde boyanan “Mandala” sonunda çocukların stresleriyle kolaylıkla mücadele edebildikleri, sakinlik ve soğukkanlılık kazandıkları görülmüştür. Mandala çalışmasından sonra çocukların, grup çalışmalarında, gruba uyum sağlamalarında ve dinleme becerilerinde olumlu etkiler görülür. Ayrıca Mandala çocukların kendi yaratıcılıklarını keşfetmelerine yardımcı olurken, dikkat sürelerinin de uzamasını sağlar.

Çocuğa etkisi nedir?

Günümüzde çocuklardan bir çok şey yapmasını isteyerek onları çeşitli stres faktörüyle karşı karşıya getiriyoruz. İşte bu noktada çocuklara “Ben senin için şu an buradayım ve seninle güzel bir şeyler yapmak istiyorum” demekten daha güzel bir şey düşünülemez. Mandala boyamak yoluyla sakinliğe ulaştırır, rahatlatan bir etki yapar. Bu çalışmadan sonra grup çalışmasında, uyum sağlamada olumlu etkiler görülür. Çocukların stresi azalır, çocuklar daha uyumlu hale gelirler. Mandala çalışması dıştan içe veya içten dışa boyanır. Önemli olan sırayı bozmamaktır.
(Alıntıdır.)

24 Aralık 2010 Cuma

Yerli Malı Haftası vardı dimi:)


Yerli Malı haftasıymış bu hafta, unutmuşuz biz bu haftaları yahu.. İrem'in sayesinde tekrar hatırladık. Öğretmenleri meyva istemiş herbirinden , özenle hazırlayıp koyduk çantasına.
Meyva salatası yapmışlar hep birlikte, pek neşeli anlattı akşam. Aman dilimi ısırayım buaralar pek iyi okula giderken..Alıştı mı ne ??10 Aralık 2010 Cuma

Bir prensese cadı şapkası ne kadar yakışır???Boyadı , kesti , yapıştırdı ve benim melek kızım kendine bir cadı şapkası yaptı ::))

8 Aralık 2010 Çarşamba

Kefirim Büyüyor..


Uzuuun bir süredir kefir tanesi arıyordum ,aradığım kefir taneleri ayağıma kadar geldi. İşyerinden bir arkadaş getirdi şirkete .Önce 2 haftaya yakın işyerinde mayaladık ve kefir taneleri büyünce bende bir parça aldım kendime.
Şimdi benim kefir tanelerim de büyüyor. Çok tatlılar çoook::))
İrem'ede hergün az da olsa içirmeye çalışıyorum, onlarca faydası olan bu içeceği içtikçe de nasıl mutlu oluyorum anlatamam.
Kefir mayalamanın da şartları var tabi. Asla metale değmemesi gerekiyor. Kefir tanelerinin üstüne kaynatılmış inek sütü (marketten aldığım kutu sütü kullanıyorum ben) ilave ediyoruz. Ve 18-24 saat arası oda sıcaklığında ışık görmeyen bir yerde bekletiyoruz. Daha sonra plastik süzgeçte süzüp ,kefir tanelerini kavanoza koyup aynı işlemi tekrarlıyoruz..Ve kefirimizi afiyetle içiyoruz , içiriyoruz...

5 Aralık 2010 Pazar

Ayakkabı Kutusundan Akvaryum...


Olur da bir aktivite de kullanırız diye atmaya kıyamadığım ayakkabı kutusundan yaptığımız çalışma harika oldu ..
Kutunun içini irem hanım bir güzel boyadı önce .Ve bir gece kurumasını bekledik..Daha sonra boyama kitaplarından kestiğimiz irem'in boyadığı deniz canlılarını yapıştırdık kutunun içine.Bir kaç tanesinide iple sarkıttık yukarıdan..Zemin kısmına deniz kabuğu resmini ve taşlarımızı da yapıştırdık..
Ve biz bu çalışmaya bayıldık..Akvaryum gibi salonumuzun başköşesine koyduk:)
4 Aralık 2010 Cumartesi

Çok çalıştık çoook..
Bu cumartesi kızımda çalıştı benim işyerimde..

En azından bazı cumartesileri birlikte olmak adına onuda getiriyorum işyerime. Onu iş yerinde eğlendirmek o kadar kolay olmasa da ve hatta odam da bulunan 2 sandalyeyi birleştirerek hazırladığım yatakta irem hanım rahat uyuyamasa da biz memnunuz bu durumdan , birlikte oluyoruz ya bu her türlü zorluğa değer..
Bu sefer işyerinde en kolay ve bolca bulabileceğimiz selpak havlu rulolarını kullandık..